Vertikální zahrady pro budoucnost Brna
Ve světových velkoměstech od New Yorku, přes Miláno, až po Šanghaj je trend vertikálních zahrad mnohdy běžným urbanistickým prvkem, který se stává součástí moderních kancelářských a obytných budov, ale i pouliční zástavby. Podobné koncepty, které by byly součástí především širšího veřejného prostoru jihomoravských měst, již dlouho čekají na realizaci.
Některé oblasti samotného města Brna jsou v létě poměrně nehostinným místem. Krajské město se na několik měsíců stává výrazným tepelným ostrovem, který ovlivňuje podobu srážek. Stejně tak to ovšem platí pro větší, otevřené plochy bez dostatku stínu a zeleně v jakémkoliv krajském městě. Vertikální zahrady jsou elegantním způsobem, jak se vypořádat s problematickými lokalitami, kde není dostatek místa pro park, nebo vysázení stromů. Vypadá to, že v Brně by v blízké době mohl být realizován projekt "Park na třetí", který zvítězil na druhém brněnském hackathonu.
Autorem návrhu je Tomáš Hlavsa, který zpracoval koncept modulárních zahradních prvků pro zachycení a využívání dešťové vody z okolních ploch. Součástí systému budou mimo samotné konstrukce také solární panely pro pohánění čerpadla, zavlažovací systém a podzemní nádrž na dešťovou vodu. Výhodou by měla být velká flexibilita v závislosti na prostoru, kde budou modulární zahrady použity a jednoduchost instalace.