Nebýt na to sama: projekt pro onkologické pacienty v JMK

18.11.2024

Od roku 2021 pomáhá projekt „Nebýt na to sama" s léčbou a návratem do života onkologicky nemocným pacientům v celém Jihomoravském kraji. Pojďme si projekt, s kterým spolupracujeme ve formě přednášek pro zaměstnance Krajského úřadu Jihomoravského kraje, představit blíže.

Projekt Nebýt na to sama vznikl v roce 2021 z myšlenky bývalých onkologických pacientek a vystihuje přání lidí s podobným osudem. 

Devízou projektu je usnadnění cesty léčby a návratu do běžného života pacientům, kteří se onkologicky léčí v nemocnicích v Brně a dalších místech Jihomoravského kraje. Velký důraz je kladený na šíření prevence a účast na preventivních prohlídkách.

Posláním Nebýt na to sama je poskytování komplexní podpory na zlepšení kvality život onkologických pacientů během léčby, ale i po ní.

Projekt nabízí pacientům fyzické aktivity, poradenství, onkokosmetickou poradnu, workshopy, edukaci, přednášky a osvětové kampaně. Jeden z workshopů PZK a MA 21 ve spolupráci s Nebýt na to sama uspořádal také na půdě Krajského úřadu Jihomoravského kraje pro jeho zaměstnance. 

První workshop se uskutečnil 13.11. 2024 a týkal se aromaterapie z pohledu prevence onemocněníLektorem byla  Mgr. Miroslava Pápistová. Ta působí jako farmaceut v lékárně v Rakousku. Fytoterapii včetně esenciálních olejů využívá ve svojí práci denně, protože léčivé rostliny jsou nedílnou součástí farmacie. V této oblasti se snaží pořád vzdělávat, absolvovala kurzy u Medizinische Aromatherapie (Rakousko), Akademie der Duefte, (Německo), Tisserandt Institute,(USA). Je členkou ÖGWA, Österreichische Gesselschaft für Aromatherapie a Forum Essenzia (Organizace a autorita pro aromaterapii v Německu).

Druhý workshop je plánován na 12.12.2024 a má název: Vliv mysli a životního stylu na naše zdraví (Možnosti prevence civilizačních onemocnění pohledem psychologie)Lektorem bude PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. Jako psycholog pracuje především s onkologicky či jinak dlouhodobě nemocnými. Věnuje se možným vlivům naší psychiky na imunitní systém a zdraví. Dlouhodobě se zaměřuje na oblast zvládání psychické zátěže a stresu, včetně prevence syndromu vyhoření. Je předsedou výboru psychoonkologické sekce při České lékařské společnosti JEP. Lektorem výuky psychoonkologie na Univerzitě Karlově v Praze a v rámci Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Kontakty na spolek Nebýt na to sama:

Nebýt na to sama, z.s.

www.nebytnatosama.cz

E- mail: info@nebytnatosama.cz

Telefon: +420 735 137 870

Facebook: https://www.facebook.com/nebytnatosama/

Instagram: @nebytnatosama

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC3syVyVFgZJhqJYT6F4audA