Kybernetická bezpečnost

19.03.2025

Bezpečně v kyberprostoru

Preventivní projekt Bezpečně v kyberprostoru vznikl v roce 2011 ve spolupráci Jihomoravského kraje - Projekt Zdravý kraj a Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Do vzniku projektu se zapojila také Pedagogicko-psychologická poradna Brno, Orgán sociálně právní ochrany dětí, Městské státní zastupitelství v Brně, Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov a Městská policie Brno.

Hlavním cílem projektu je omezování rozšíření nebezpečných počítačových jevů a dále zvyšování informovanosti občanů o možných rizicích ve virtuálním světě. Jako další cíl si projekt klade rozšíření a zlepšení spolupráce jednotlivých složek (škola, obec, policie, rodiče).

V rámci projektu je proškolována široká veřejnost - žáci, studenti, pedagogové, rodiče. V minulých letech byli proškoleni např. - školní metodici prevence, ředitelé škol, vyučující IT, úředníci na krajském úřadě ad.

Informace o projektu

Projekt se snaží neustále reagovat na aktuální trendy a rizika kyberprostoru. V souvislosti s tím vzniklo a vzniká mnoho doprovodného materiálu:

- metodické DVD pro učitele

- informační letáky

- videospoty (dokreslující problematiku kyberšikany a kyberkriminality)

- webové stránky

- facebookový profil

- komiks

- mobilní aplikace POZOR NA TRIKY

- pracovní sešity pro žáky I: a II. stupně ZŠ

Součástí projektu je i každoročně vyhlašovaná soutěž pro žáky a studenty ZŠ i SŠ celého Jihomoravského kraje.

V roce 2017 získal projekt Bezpečně v kyberprostoru druhé místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality.

V současné době projekt realizuje Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje ve spolupráci s Jihomoravským krajem - Projekt Zdravý kraj a Místní agenda 21 a Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno.

Kraje pro bezpečný internet (KPBI)

Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR spojené s úsilím zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci.

V rámci projektu každoročně vzniká on-line kvíz (pravidla jsou dostupná zde) a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. On-line kvíz a obsah kurzů vytvořili odborní partneři projektu. V roce 2016 také vznikly videospoty pro seniory.

Realizaci e-learningového modulu zajišťuje společnost PC Help. Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Na realizaci projektu se také podílí společnosti Microsoft a Gordic. Organizačně a finančně se na projektu podílí všech 14 krajů ČR.

Webové stránky projektu naleznete na adrese www.kpbi.cz

Informace o projektu

Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se.

S novými technologiemi se musíme naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Musíme se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji. Musíme se učit, co dělat v případě, že se staneme obětí kyberšikany či sextingu. Musíme se učit zodpovědnému chování v kybersvětě a musíme tomu učit i naše děti.

Na těchto principech stojí projekt Kraje pro bezpečný internet podporovaný Asociací krajů České republiky. Projekt byl schválen usnesením Rady Asociace krajů České republiky na 6. zasedání Rady dne 12. - 13. září 2013 v Ústí nad Labem, tisk č. 44.

LOGA PROJEKTŮ: