Akční plán a novinky pro rok 2025
Jako pro každý rok, tak i pro tento Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo našemu Projektu Akční plán, který zahrnuje akce, na které jsme zvyklí už dlouhá léta, ale také některé novinky. Ty se týkají zejména participace, kybernetické bezpečnosti a zdraví. Pojďme se podívat na největší zajímavosti, ale i proběhlé akce do konce března 2025.

První modul PARTICaffé 2025, zdroj: Facebook JINAG, 2025.
Participace
Dalším rokem pokračujeme v podpoře participativního projektu PARTICaffé. Jde o vzdělávací a tréninkový modul pro zástupce jihomoravských obcí. Modulů je každý rok 5 a zajišťuje je Jihomoravská agentura pro veřejné inovace (JINAG). V letošním roce se zaměříme na strategické plánování.
První letošní modul se uskutečnil 13. 3. v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje na Cejlu a týkal se strategického plánování a interaktivního hledání přirozeného leadera.
Druhý modul se uskuteční 10. 4. 2025 a zástupci obcí se na něj už nyní mohou registrovat ZDE.
Novinkou pro rok 2025 je online setkávání, zvané Cafféčko, opět pod organizací JINAG.

První modul PARTICaffé 2025, zdroj: Facebook JINAG, 2025.
Dále pokračuje úspěšný projekt na podporu školních participativních rozpočtů "Vylepši si školu" a i v letošním roce se plánuje Hackaton pro zástupce žákovských a studentských parlamentů tzv. "Hackateen", který bude zaměřen na hledání inovativních způsobů a SMART řešení, jak vylepšit své město.
I v letošním roce, a to 16.4.2025 ve Velké nad Veličkou, bude konference na podporu občanské angažovanosti tzv: "Spolkový den" aneb jak si tradice a folklor nacházejí místo v dnešním světě. Na Spolkový den se mohou registrovat zástupci samospráv obcíaspolky, občanské, neziskové a dobrovolnické organizace a neorganizované skupiny, které svou činností utváří komunitní život ve svých obcích, MAS, DSO, Mikroregiony a to na tomto odkazu.
Prevence v oblasti kriminality a zdraví
Opět budeme pokračovat v projektech Bezpečně v kyberprostoru a Kraje pro bezpečný internet s již tradičními soutěžemi pro studenty. Letos se pak zaměříme na rozšíření projektu Bezpečně v kyberprostoru o tzv. preventivní karty s rizikovými oblastmi kyberbezpečnosti.
Také se budeme těšit na spolupráci s organizací Onfine, která se zaměřuje na dopad technologií na lidské zdraví a organizují vzdělávání pro děti, jejich rodiče, školy a firmy.
V oblasti zdraví rozvíjíme spolupráci s projektem Nebýt na to sama, který se soustředí na prevenci a podporu onkologicky nemocným pacientům. Nově mohou municipality v Jihomoravském kraji žádat o onkologickou prevenci karcinomu kůže (kontrola znamének) nebo onkologickou prevenci karcinomu prsu (samovyšetření prsou).
Jedna z takových akcí se uskutečnila na Den zdraví v Rosicích.

Kontrola znamének na Den zdraví v Rosicích. Zdroj: Facebook Nebýt na to sama, 2025.

Kontrola znamének na Den zdraví v Rosicích. Zdroj: Facebook Nebýt na to sama, 2025.
Zůstáváme také u proškolování v oblasti poskytování první pomoci, a to jak u našich zaměstnanců, tak i v municipalitách Jihomoravského kraje.
Zdraví se týká rovněž psychiky. Duševní zdraví vyžaduje neustálé zaměření na edukaci a inspiraci. K tomu poslouží workshop, zaměřený na podporu psychické odolnosti a duševního zdraví pro studenty středních škol "Pod povrchem aneb cesta k sobě". Dále již tradičně podpoříme odborné konference v rámci "Měsíce bláznovství" a "Dnů duševního zdraví" ve spolupráci s organizací Práh JM.
V tomto roce se zaměříme i na péči o duševní zdraví zaměstnanců Krajského úřadu. Společně s Národním ústavem duševního zdraví pro ně chystáme seminář posílení duševního zdraví a budování odolnosti "Sebepéče v každodenní praxi".
Aktivní budeme také v první pomoci, například té sociální. Záchranná zdravotnická služba Jihomoravského kraje vytvořila informační materiál "Sociální první pomoci." Ty pomůžeme distribuovat jihomoravským municipalitám a ambulancím praktických lékařů pro dospělé, děti a dorost.
Zajímají vás podrobnosti o všem, čemu se pro rok 2025 budeme věnovat? Pak si můžete na našem webu stáhnout Akční plán pro rok 2025.